مهارت های لازم برای یک فروشنده امروزی (بخش دوم)
مهارت های لازم برای یک فروشنده امروزی (بخش دوم)

مهارت های لازم برای یک فروشنده امروزی (بخش دوم)، دسترسی آسان به اطلاعات باعث شده است که خریداران برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصول مورد نظر، به سراغ فروشنده نروند و اطلاعات مورد نیازشان را از طریق اینترنت بدست آورند. سپس آن را به راحتی از طریق اینترنت سفارش داده و خریداری نمایند.

مهارت های لازم برای یک فروشنده امروزی

آنها را به چالش دعوت کنید

شما باید توانایی این را داشته باشید نقاط قوت و ضعف مشتریان احتمالی تان را کشف کنید. با توجه به اینکه امروزه تکنولوژی حتی بر تمام معاملات ساده نیز سایه افکنده است، اما فروشندگان باید بتوانند مشکلات و یا نیازهای مشتریان خود را شناسایی کنند و آنها را به چالش بکشند.

فروشندگان همواره بر این باورند که می توان با سوالات مختلف نیازهای مشتری را شناسایی کرد اما درواقع این کار به مشتری حس بازجویی القا می کند و باعث می شود که او احساس راحتی نداشته باشد. پس سعی کنید با صحبت کردن با مشتری و نزدیک شدن به او، نیازهایش را کشف کنید و نقاط قوت و ضعفش را بشناسید. سپس طوری که او نیز احساس راحتی داشته باشد، با طرح سوالات سنجیده شده، مشتری را به چالش دعوت کنید.
برای این کار بهتر است به مصاحبه های مختلف گوش کرده و سوالات آنها را بررسی کنید.

از تاثیر مخاطبان غافل نشوید

درست است که مکالمات دو نفره خوب هستند اما از تاثیر سخنرانی برای یک گروه غافل نشوید. برای تمرین و راحتی کارتان ما به شما تماشای کلیپ های استندآپ کمدی را پیشنهاد می کنیم. آن هم نه یک بار، بلکه سه بار! زیرا وقتی شما برای اولین بار این کلیپ ها را تماشا می کنید، می خندید. بار دوم متوجه می شوید که آن شخص طی صحبت هایش چه کارهایی انجام داده و بار سوم از او یاد می گیرید که چطور آن حرکات را انجام دهید.
تمرین دیگر این است که در گروه های کوچک دوستانه عضو شوید و صحبت کردن در جمع را تمرین کنید.

اهل رقابت سالم باشید

رقابت می تواند برای شما هدف ایجاد کند و اهداف به شما انگیزه می دهند که چالش های پیش رو را پشت سر بگذارید. اما هدف ما توسعه روابط سالم در کنار رقابت است. این کار باعث می شود حتی اگر شما در این رقابت شکست خوردید نیز متضرر نشوید.
برای این کار بهتر است اهداف هفتگی و ماهانه تعریف کنید. این اهداف را در ابتدای ماه برای خودتان بنویسید و در پایان ماه بررسی کنید که چقدر از این کارها را انجام داده اید؟

راه های خلاقانه پیدا کنید

متخصصان معتقدند که در صحبت کردن هیچ خلاقیتی وجود ندارد. چیزی که فروشندگان باید به آن توجه داشته باشند تا مشتریان به ارزش کار آنها پی ببرند، ترکیب اطلاعات دو حوزه مختلف و بوجود آوردن مطلبی جدید و راه حلی تازه است.

تمرین خلاقیت در خارج از فضای کاری می تواند تاثیر مثبتی بر کار شما داشته باشد. برای این کار سعی کنید به مصاحبه های افراد خلاق گوش دهید و ببینید آنها چگونه به ایده های مختلف رسیده اند.
یک هنر بیاموزید. فرقی ندارد چه هنری باشد. این کار به بهبود عملکرد مغز شما کمک می کند.